Motorna olja – vse kar morate vedeti

Ali lahko mešamo motorna olja ?

Da, lahko mešamo motorna olja različnih viskoznosti in sestav. Vedno naj bo to samo v posebnih situacijah, ko nimamo možnosti dolivanja z enakim oljem kot je v motorju. Pri mešanju vedno “porušimo” in spremenimo potrebno kvaliteto in sestavo, največkrat zmanjšamo mazalne lastnosti, ki so priporočene in predpisane za določene vrste motorjev. Večina mineralnih in sintetičnih olje se dobro meša, ne priporočamo pa mešanja, če ni nujno potrebno.

Ali lahko mešamo menjalniška olja ?

Menjalniška olja vedno kontrolira, doliva ali menja serviser. Odločitev prepustimo njemu.

Ali lahko mešamo hladilno tekočino – antifriz ?

Odgovor je treba poiskati v  navodilih ali pri mehaniku. Praviloma odsvetujemo mešanje različnih antifrizov, oziroma hladilnih tekočin. Dolivamo z destilirano vodo. Priporočamo vedno uporabo priporočenega ali predpisanega antifriza. Življenjska doba tesnil, cevi, hladilnika in ostalih delov je odvisna od pravilne izbire in uporabe.

Ali lahko mešamo zavorno tekočino ?

Priporočamo takojšen pregled na servisu

– Ugotoviti vzrok
– Odpraviti napako
– Prepustiti strokovnjaku izbiro olja
– Ugotoviti vzrok
– Odpraviti napako

Katero viskoznost naj uporabim ?

Viskoznost je za uporabo v našem delu Evrope najmanj pomemben dejavnik, ker so klimatske razmere takšne, da dopuščajo možnost uporabe katerekoli večnamenske viskoznosti. Pri odločitvi se posvetovati s prodajalcem ali serviserjem, predvsem pa upoštevati priporočila proizvajalca. Praviloma lahko uporabimo vsako viskoznost večnamenskega olja ( primer 10W40,5W30,5W40).

Ali lahko uporabimo sintetično olje za vsak motor ?

NE. Sintetično olje naj nebi pričeli uporabljati po dolgotrajni uporabi mineralnega olja. Mineralna olja starejše generacije so v večletni dobi obratovanja pustila razne obloge in usedline.  Sintetična olja novih generacij imajo močne detergente, ki izpirajo in čistijo. Ta proces ni priporočljiv zato svetujemo uporabo enakega tipa motornega olja predvsem z enakimi odobritvami.

Ali lahko podaljšamo interval zamenjave ?

DA, pod posebnimi pogoji. Večina modernih  vozil ima na armaturni plošči poseben sistem opozarjanja kdaj je potrebno menjati motorno olje. Pri različnih  načinih uporabe se intervali temu primerno spreminjajo. Računalnik v vozilih meri režim in temu primerno sam podaljšuje ali krajša  intervale zamenjave. Dolge vožnje in veliko prevoženih kilometrov v enem letu  povzročijo  manjše staranje olja in s tem  možnost daljšega intervala za zamenjavo. Kratke vožnje z več  postanki, večkratno segrevanje in ohlajanje ter večkratno vžiganje povzroča hitro staranje olja. Priporočamo zamenjavo enkrat letno ne glede na  režim vožnje če prevozimo manj kot 15 tisoč kilometrov na leto.

V vsakem primeru pa priporočamo menjavo olja in oljnega filtra vsakih 15 tisoč kilometrov in menjavo olja in vseh filtrov vsakih 30 tisoč kilometrov. S tem načinom menjave zagotovite najboljše pogoje za dolgo življenjsko dobo motorja in vseh sklopov.

Ali  lahko uporabljam dodatke za motorna olja ?

NE. Ne priporočamo uporabo dodatkov, določene  blagovne znamke to izrecno prepovedujejo ( MB). Dodatki porušijo kvaliteto olja in škodijo motorju. Proizvajalec olja je v sodelovanju s proizvajalcem vozila točno določil katere kemijske lastnosti mora olje imeti in bi z dodatki iste spremenili.

Ali moramo uporabljati za posamezne blagovne znamke vozil samo določene blagovne znamke motornih olj ?

NE. Nakup in uporabo določajo tovarniška priporočila, blagovna znamka je popolnoma nepomembna. Določeni servisni sistemi neupravičeno priporočajo ( nikoli ne > ZAHTEVAJO<)  samo olja določene blagovne znamke. Odločamo se na osnovi priporočil proizvajalca in certifikatov, ki jih posamezno olje ima.